Różnorodność Półwyspu Istryjskiego

 W tutejszych przewodnikach po Istrii,  oferowanych w biurach informacji turystycznej, odnajduję nieustanne porównania do Włoch - Pula to mały Rzym, Rovinj to włoska Wenecja, a Buzet i Montuvum to mała Toskania. Może to wynik tęsknoty za czasami panowania włoskiego....Tego jeszcze nie wiem... Jednak wiem, że nie po to przyjeżdża się na Półwysep Istryjski, by poznawać namiastki czegoś. Z porównywaniem trzeba być ostrożnym, bo można odebrać autentyczność temu miejscu, które pod każdym względem jest unikatowe.

Historia Istrii jest długa i burzliwa. Od starożytności zamieszkiwana była przez plemiona Ilyryjskie, które w II w pne zostały pokonane przez Rzymian. Od czasów rządów Rzymu przetrwały nieliczne budowle np. amfiteatr w Puli czy też łuki triumfalne. 

Od VI wieku Istria dostała się pod panowanie Bizancjum, a w VII wieku osadzili się Słowianie. W średniowieczu o wpływy walczyli Wenecjanie i Habsburgowie. XV i XVI przyniosły epidemie i głód, które zdziesiątkowały ludność. Z czasem przesiedlono na Istrię osadników z Półwyspu Bałkańskiego. 

Po I wojnie światowej Istria przypadła Włochom. Stąd te wyraźne wpływy w architekturze, lokalnym nazewnictwie i kulturze upraw roślin.

 Krwawa historia miała miejsce w 1945r, kiedy to partyzanci jugosłowiańscy wymordowali 5 tysięcy Włochów istryjskich. W 1947r. Istria została przyznana Jugosławii, poza północno-zachodnią częścią. Do końca lat 50-tych większość ludności należącej do włoskiej grupy etnicznej opuściła półwysep. Po rozpadzie Jugosławii tereny Istrii przypadły Chorwacji i Słowenii.

Po kilku dniach w Puli i jej okolicach postanowiliśmy poszwędać się po centralnej części Istrii. 

Dotarliśmy do Hum, na północy półwyspu. Tablica wjazdowa informuje, że to najmniejsze miasto świata.

 Oczywiście z przymrużeniem oka, bo Hum nigdy nie otrzymało praw miejskich w swojej historii. Jednak to bez znaczenia, bo osada istnieje od XII wieku. Było wtedy ważnym ośrodkiem piśmienniczym. Teksty spisywane były w głagolicy - pierwszym alfabecie słowiańskim. 

Hum jest położone w malowniczej okolicy, wśród winnic i gajów oliwnych, na niewysokim wzgórzu.







W kilku sklepikach można degustować lokalne specjały, głównie trufle i ich przetwory. 


Na jednym z wzgórz północnej części Istrii usytuowane jest Motovum (włoska nazwa - Montona). 









Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zostajemy „Masterchef” w Tajlandii